Blog

O czym warto pomyśleć przed rozpoczęciem indywidualnej nauki języka angielskiego?

Od ponad 20 lat zajmuję się indywidualną nauką angielskiego głównie dla osób dorosłych. Poniżej zamieściłem kilka spostrzeżeń będących rezultatem moje pracy jako lektora.

Czytaj więcej...

Jak wybrać odpowiedni podręcznik do indywidualnej nauki j. angielskiego

Dobór podręcznika do nauki angielskiego jest uwarunkowany celem jaki stawia przed sobą kursant rozpoczynający lub kontynuujący naukę. Ponieważ zajmuję się głównie nauką angielskiego dla dorosłych, skoncentruję się na dwóch najczęstszych zagadnieniach występujących w przedziale wiekowym 18+.

Czytaj więcej...

Język angielski - tłumaczenia specjalistyczne po wejściu Polski do UE

Nasze przystąpienie do Unii Europejskiej to nie tylko zmiany umożliwiające swobodny przepływ ludzi i towarów. Od 2004 również rynek tłumaczeń uległ istotnemu rozszerzeniu i specjalizacji. Jako specjalistyczny tłumacz j. angielskiego, zmiany mogę podzielić na cztery grupy:

Czytaj więcej...

Profesjonalne tłumaczenia…czyli czego oczekujemy wpisując w wyszukiwarce frazę profesjonalny tłumacz Poznań?

Najogólniej rzecz ujmując, profesjonalny tłumacz języka angielskiego to osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zakresie świadczonych usług, umożliwiające realizację przekładu na oczekiwanym i spełniającym standardy jakości poziomie.

Czytaj więcej...

Praca tłumacza języka angielskiego dzisiaj, a dwadzieścia lat temu.

Często powtarzana opinia, że żyjemy w czasach szybkiego postępu technologicznego nabiera głębszego znaczenia jeżeli odniesiemy ją do własnego obszaru.  Praca tłumacza języka angielskiego jeszcze dwadzieścia lat temu była zupełnie innym zajęciem niż jest dzisiaj.

Czytaj więcej...

Czym różnią się zajęcia? Kilka zdań o tym, czy podejmując indywidualną naukę języka angielskiego należy kierować się ceną?

Cena za nauczanie zależy od kilku czynników. Istotna jest miejscowość, gdzie odbywa się nauka angielskiego, doświadczenie lektora i poziom konkurencji.

Czytaj więcej...

Dlaczego niektórzy uczą się języka angielskiego przez całe życie. Czyli, czy nie można szybciej?

Naukę języka często zaczynamy w szkole podstawowej, później kontynuujemy w liceum, na studiach, następnie idziemy do pracy i po jakimś czasie znów wznawiamy kontynuację nauki angielskiego.

Czytaj więcej...

Czy każdy może nauczyć się języka angielskiego? Czyli, dlaczego inni mają lepiej?

Znajomość języka angielskiego dzisiaj to tak jak znajomość francuskiego w XIX w, czy łaciny w starożytności. Dla niektórych znajomość języka angielskiego to konieczność, dla innych to kwestia dobrego samopoczucia.

Czytaj więcej...

Nauka indywidualna, a nauka w grupie

Większość uczących się zwraca uwagę na to, że indywidualna nauka języka angielskiego jest bardziej efektywna niż nauka w grupie. Jest to prawda, ale niewiele osób zgłębia temat na tyle by znaleźć kompleksową odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Nauka w grupie ma jeden dość mocno wyeksponowany, ważny element. Jest nim motywacja.

Czytaj więcej...