Nauka angielskiego przez Skype dla dorosłych

Na czym polegają indywidualne zajęcia z angielskiego dla dorosłych?

Przede wszystkim na uporządkowaniu i poszerzeniu dotychczasowej wiedzy oraz osiągnięciu praktycznej komunikacji na oczekiwanym poziomie. Stosunkowo niewiele osób zaczyna naukę angielskiego zupełnie od podstaw. Najczęściej uczący się miał już kontakt z językiem, chociażby w szkole, czy pobytu za granicą, ale jego wiedza wymaga wyeliminowania pewnych błędów i systematyzacji. W świecie, gdzie mamy kontakt z angielskim niejako mimo woli (TV, Internet), często kontekstowo rozumiemy sens przekazu w tym języku, ale brakuje nam tak zwanej znajomości czynnej. Innymi słowy, na mniej lub bardziej precyzyjnym poziomie potrafimy zrozumieć to co słyszymy, ale mamy problem z poprawnym sformułowaniem własnej wypowiedzi, precyzją czy szybkością reakcji. 

Drugą, najczęstszą grupą kursantów są osoby, które są na poziomie średniozaawansowanym lub zaawansowanym, ale potrzebują konwersacji, aby przede wszystkim utrzymać to, co osiągnęły. Konwersacji pod okiem fachowca, który podpowie, jak wyeliminować błędy i utrwalić to, co już mamy. Naukę języka można porównać do sportu. Jeżeli przestajemy ćwiczyć, zaczyna się regres.

Oczywiście, są również osoby zaczynające naukę angielskiego od podstaw. W tym przypadku naszym wspólnym celem jest osiągnięcie komunikacji na poziomie umożliwiającym sprawne funkcjonowanie we współczesnym świecie.

Skype-gorsza alternatywa dla spotkań tradycyjnych?

Prowadząc zajęcia indywidulne dla aktywnych zawodowo osób dorosłych wielokrotnie spotkałem się z opinią, że w pracy nic nie zastąpi kontaktu face-to-face. Pracownicy korporacji nierzadko pokonywali ponad 300 km tylko po to, by przespać się w hotelu i następnego dnia odbyć spotkanie z klientem. Podobnie wyglądała komunikacja wewnątrz firmy. Wydawało się, że nic nie zastąpi kontaktu twarzą w twarz. Spotkanie w centrali z szefem, omówienie problemu, analiza, podsumowanie, wnioski, kolacja, nocleg i powrót. Aż do marca 2020, kiedy okazało się, że kontakty na żywo nie są aż tak niezastąpione. Traktowane do tej pory jako narzędzia wspierające, komunikatory typu Teams czy Skype zaczęły być pierwszoplanowymi instrumentami zarówno w kontaktach wewnątrz firmy jak i z klientami. Często okazywało się, że to działa.

Podobnie wygląda kwestia nauki angielskiego.

Z mojego doświadczenia wynika, że taka forma jest porównywalna z nauką tradycyjną. Co więcej, używanie prostych narzędzi jak chat pomaga zorganizować powtórkę chociażby słownictwa, czy powrót do zagadnień wymagających rozszerzenia (pomocne zwłaszcza w przypadku osób, które nie lubią robić notatek).

Pod koniec XX w uczestniczyłem w Ottawie w realizacji programów nauczania na odległość, gdzie studenci Carlton University brali udział w zajęciach nie wychodząc z domu oddalonego czasem 5 tyś km od uczelni. Wtedy wykorzystywano dedykowane kanały TV  i kasety video z wykładami, dzisiaj mamy Internet. Założenia i cel są takie same. Podobnie jak wtedy, tak i dzisiaj prowadzenie zajęć z grupą może być wyzwaniem chociażby technicznej natury, ale zajęcia indywidualne to zawsze poświęcenie 100 % uwagi jednej osobie, a w przypadku nauki online to również coraz częściej doceniana oszczędność czasu i elastyczność planowania.

 

Zapraszam do kontaktu celem ustalenia szczegółów:
tel. 602679846
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.