nauka

Dlaczego niektórzy uczą się języka angielskiego przez całe życie. Czyli, czy nie można szybciej?

Naukę języka często zaczynamy w szkole podstawowej, później kontynuujemy w liceum, na studiach, następnie idziemy do pracy i po jakimś czasie znów wznawiamy kontynuację nauki angielskiego. Czy na naukę języka obcego nie można poświęcić roku, dwóch i osiągnąć i pozostać na satysfakcjonującym poziomie? Można, ale nauka języka w szkole jest zazwyczaj bardzo rozciągnięta w czasie.

Materiał, który można przyswoić w miarę szybko zawarty jest w podręcznikach z założenia przewidujących naukę języka w okresie wieloletnim. Poza tym klasa to zbiór uczniów o różnym poziomie i zróżnicowanych zdolnościach, co dla niektórych istotnie wydłuża proces nauki. Takie problemy nie istnieją, jeżeli decydujemy się na indywidualna naukę języka angielskiego. Tutaj możemy dość precyzyjnie określić ramy czasowe potrzebne do osiągnięcia wyznaczonego poziomu. Niestety, samo dotarcie do celu nie sprawi, że już zawsze tam pozostaniemy. Jeżeli sportowiec przestaje trenować to często po krótkim czasie jego sylwetka nie różni się od sylwetki osoby, która nigdy nie była np. wybitnym bramkarzem czy mistrzem świata w boksie. Na szczęście wystarczy minimalny wysiłek, by zachować dobry wygląd i formę, mimo, że upłynęło już dużo czasu od intensywnych treningów i ustanawiania rekordów.

Tak samo jest z językiem angielskim. Jeżeli raz osiągnęliśmy poziom np. advanced, C1 itp., to wystarczy nam niewielki kontakt, by się nie cofać. Może to być oglądanie filmów w oryginale, czytanie książek, wyjazdy, konwersacje w języku angielskim itp. Te ostatnie są szczególnie wartościowe, jeżeli nasz rozmówca jest na wyższym poziomie niż my sami i jest chętny do poprawy naszych błędów. Wtedy, nawet jeżeli pewne elementy zostały już zapomniane, to ich odświeżenie będzie szybkie i bezproblemowe.